Staff Directory

Staff Directory
2016-2017

Please note when emailing any staff member - use first.last name@mansfieldschools.com

Administration
Suzanne Ryan, Principal
Brian Riordan, Assistant Principal House 1
David McGovern, Assistant Principal House 2
Mr. Jim Leonard, Assistant Secondary Special Education Director

Office Assistants

Anne Aldo, Guidance Susan Hazel, Main Office
Debbie Loomer, Special Education Nancy True, Main Office
  Donna Tucker, Main Office


Guidance Department
Susan Fitzgerald, Counselor Grades 6 & 7 House 1
Kathy Manganaro, Counselor Grade 8 House 1 & 2
Dawn Martin, Counselor Grades 6 & 7, House 2

School Psychologists

Laura Bennett Jordan Nay


Academic Learning Center

Betsy D'Ambrosia Fiona O'Connor


Nurses

Lisa Anderson Elayne Brown


​Library / Media Center
​Nancy Breef-Pilz

HOUSE 1

 GRADE 6
PURPLE TEAM
Kathleen Goffe, Math ​Team Liaison 
 Ashlee Rodrigues, ELA
Danielle Rheaume, Social Studies
Natalie Visconti, Science

NAVY TEAM
 Meghan Ganshirt, Math Team Liaison
 Rebecca Gutierrez, ELA
Kevin Cote, Science
Jayna Roberts, Social Studies

 GRADE 7
BLUE TEAM
 Anne Martinelli, Social Studies Team Liaison
Marissa Simas, ELA
Thomas White, Science
Danielle Mehigan, Math

GOLD TEAM
 Kaleigh Pimble, ELA Team Liaison
Karen Walker, Math
Kelly Doherty, Social Studies
Elizabeth Charette, Science

 Judy Mahoney, Math All Grade 7 Teams
  GRADE 8
SILVER TEAM
 Jennifer MacMurray, Math Team Liaison
Jill Sheridan, Science
David Tebbetts, Social Studies
Ryan Stapleton, ELA

BRONZE TEAM
 Stephen Walsh, Social Studies Team Liaison
Michael Ganshirt, Science
Jillian Zeilstra, Math
Mary Catherine Maroney, ELA

Jamie Coyne, Math All Grade 8 Teams



FOREIGN LANGUAGE

Saul Melendez - Grade 7 Spanish
Christine Francomano - Grade 7 Spanish/French

Karen Moore - Grade 8 Spanish
Beth Herlihy - Grade 8 Spanish
Nora McNeilly - Grade 8 French
Elizabeth Donovan - Grade 8 Spanish/French



PARAPROFESSIONALS

Noreen Atchison     Nancy Merrifiel
Kelsie Camara     Sally Messier
Ashley Campbell     Monica Paquin
Claire Cole            Kim Perry
Denise Colbert       Frannie Podolske
Suzanne Dau        Laura Presentato
Janice Doherty     Paula Sharkey
Linda Epstein          Jean Shea
Maribeth Keane     Dianne Smith
Laura Kerkhoff      Cindy Sperrazza
Colleen Malley     Donna Sullivan
Karen McDonald     Andrea Wilbar




HOUSE 2

 GRADE 6
ORANGE TEAM
Tara DeGirolamo, Math ​Team Liaison 
Alice Verlezza, ELA
Sarah Duporte, Science
Moriah Logan, Social Studies

YELLOW TEAM
 Susan Zonghetti, Math Team Liaison
Steve Marple, ELA
Dianne Breitenstein, Science
Kathleen Borrello, Social Studies

 GRADE 7
AQUA TEAM
 Kristian Edgar, Social Studies Team Liaison
Renee Skidmore, ELA
Cathy Martins, Science
Peter Panopoulos, Math

RED TEAM
 Christina Robles, Social Studies Team Liaison
Meredith Taylor, ELA
Dawn Haralson, Science
Brooke Clifford, Math

 Judy Mahoney Math All Grade 7 Teams
  GRADE 8
 GREEN TEAM
 Mary Chmielecki, Science Team Liaison
Jaclyn Nakos, Social Studies
Lisa Scarbrough, ELA
Tim Carpentier, Math

WHITE TEAM
 Lauren Penta, Science Team Liaison
Justin Tucker, ELA
Jennifer Knoll, Math
Daryl Webster, Social Studies

Jamie Coyne, Math All Grade 8 Teams



SPECIALS
ART

Virginia Tibbetts Ryan Mehigan Amanda Sylvester
     
BAND
Laurie Pepicelli
COMPUTER
Eric Shultz 
HEALTH
Natalie Johnson
     
  PHYSICAL ED  
Jennie Graham Patrick Piccolomini Kevin Vartian
     
  THEATER  
 Patrick McCrossan   Jessica Strunin


SPECIAL EDUCATORS

Jesse Bellico Ray Cattaneo
Karen Carpentier Molly Keogh
Jillian Ellis Jeannie Fiske
Amy Gaudette Rebecca Ringrose
Deanna Hankey Kristen Higgins
Kristen Johnson Dan Keating
Michele Kitchen Sherri Lonczak
Andrea Macrina Heather McPherson
Sarah Scott Christine Shelley
Tiffanie Stockley Jevens Strachan
 


Website by SchoolMessenger Presence. © 2017 West Corporation. All rights reserved.